Beseda s Policií České republiky, Základní škola a Mateřská škola Albrechtice

Fulltextové vyhledávání

Beseda s Policií České republiky

Dne 13. 5. 2016 se uskutečnila 1. a 2. vyučovací hodinu v Základní škole v Albrechticích beseda
s Bc. Miroslavem Kolatkem, policistou ČR ze skupiny tisku a prevence, poučoval naši třídu, 9. A , o trestní zodpovědnosti.
Dozvěděli jsme se, jakým způsobem jsou stíhány různé skupiny osob podle věku. Například nezletilí (0-15 let) nemají trestní zodpovědnost, v případě překročení zákona se jejich trest vykonává například v podobě dohledu probačního úředníka. Mladiství (15-18 let) mají sníženou trestní zodpovědnost, takže trest v podobě vězení či pokuty se zkracuje o polovinu. To však neplatí, pokud se jedná o násilnou trestnou činnost, ta se sice také zkracuje, ale o podstatně menší část. Dospělí (18 a více let) mají plnou trestní zodpovědnost, tudíž všechny tresty jim uložené se nijak nezkracují a například pokuty musí uhradit v plné míře.
Jak se žáci dozvěděli, jsou dvě skupiny překročení zákona - přestupek a trestní činnost. Přestupek se bere v případě, že je zákon překročen jen v malé míře. Například krádeže 
do 5 000,- Kč se započítávají pouze jako přestupek, pokud však pachatel nevyvine násilí. Přestupky se řeší před přestupkovou komisí, popřípadě je může policista vyřešit hned na místě, například může uložit trest v podobě pokuty. Trestní činnost je pak závažné překročení zákona, například krádeže nad 5 000,- Kč nebo násilná trestná činnost. Tato trestná činnost se zapisuje do trestního rejstříku a tresty posuzují soudy. Typy trestů jsou např. odnětí svobody, pokuta, obecně prospěšné práce i zákaz činnosti.
Žáci ocenili názorné ukázky toho, jak vypadá přestupek a případ, kdy překročení zákona vypadá jako přestupek, ale ve skutečnosti je klasifikován jako trestná činnost. Také ocenili příběhy ze služby pana Kolátka, které se mu doopravdy staly.
Na závěr byl puštěn film Na hraně o manipulátorství, který bych klasifikovala jako naučný a zajímavý.
V rámci celé besedy si žáci některé znalosti, které už věděli, zopakovali a popřípadě je doplnili o další užitečné informace.

Za 9. třídu Klára Dujavová, Táňa Pawerová
 

Autor: Admin ZŠ Albrechtice | Počet přečtení: 3479x | Datum: 09.06.2016

Sdílet:

Zobrazeno:1821x

Zobrazeno:1971x

Zobrazeno:1814x

Zobrazeno:2166x

Zobrazeno:1760x

Zobrazeno:1747x

Zobrazeno:1873x

Zobrazeno:1936x

Zobrazeno:1719x

© 2014 - 2022 Základní škola a Mateřská škola Albrechtice.
Všechna práva vyhrazena.
Tento web využívá redakční systém AD-RS.
Realizace webu ADweby.com.

Kontaktní informace

Základní škola a Mateřská škola Albrechtice
Školní 20, 735 43 Albrechtice

Telefonní čísla:
596 428 447
773 240 460Více informací