2018 Exkurze Krakov, Osvětim, Základní škola a Mateřská škola Albrechtice

Fulltextové vyhledáváníZájezd Osvětim-Krakov


Osvětim

I samotného místa, kde se bývalý koncentrační tábor a nyní muzeum nachází, se drží nepříjemný pocit. Než jsme vůbec zahlédli ceduli s nápisem Oswiecim, už jsme cítili podivné očekávání a tušili jsme, že se blížíme k místu smrti.
Arbeit macht frei. Nekonečné hromady bot jednou nošených těmi, jemž bylo řečeno, že se budou jen stěhovat. Nádobí. Brýle. Hromady vlasů, které jim oholili a tkali z nich plátno. Fotografické snímky, při kterých v žilách krev stydne a vře zároveň. Mnozí žáci s každým krokem bledli a když se vraceli do autobusu, ještě dlouho jim nebylo do řeči. Možná, že jsme si doposud nedovedli hrůzy druhé světové války ani představit. Nejspíš jsme to měli vidět; možná jsme rádi, že jsme toho neviděli víc.

Krakov

Hodinu a půl poté se nám nálada z předchozího bodu mrazu značně zvedla. Dorazili jsme do královského města a dostali tak příležitost utratit všechno to rozměněné kapesné, co nám dali rodiče. Podívali jsme se letmo na hrad i do katedrály a zbytek výletu jsme strávili na náměstí mezi obrovskými hejny holubů, stánky plnými plyšových dráčků a magnetů na ledničku a turisty, kterým jsme ani v nejmenším nerozuměli. Někteří z nás se v místních krámcích dorozuměli polsky, někteří se museli na informacích pro turisty doptávat anglicky a někteří se jako ostřílení cestovatelé dorozuměli ukazováním na zboží a posunky naznačujícími počítání peněz.

Cestou zpátky jsme byli poněkud hluční a rozjaření (děkujeme paním učitelkám, že to s námi v tom autobuse vydržely!), ale na naši obranu, už jsme se po těch třech hodinách sezení na autobusových sedadlech přece jenom těšili domů.
Fotky zde:
 

Autor: Admin ZŠ Albrechtice | Počet přečtení: 1947x | Datum: 13.10.2018

Sdílet:
© 2014 - 2023 Základní škola a Mateřská škola Albrechtice.
Všechna práva vyhrazena.
Tento web využívá redakční systém AD-RS.
Realizace webu ADweby.com.

Kontaktní informace

Základní škola a Mateřská škola Albrechtice
Školní 20, 735 43 Albrechtice

Telefonní čísla:
596 428 447
773 240 460Více informací