Globe Games, Základní škola a Mateřská škola Albrechtice

Fulltextové vyhledávání

Garant akce Mgr. Irena Ruhswurmová

Devatenácté GLOBE GAMES se uskutečnily za rohem – v KARVINÉ!

Letos se této čtyřdenní akce zúčastnilo na 250 žáků, učitelů a vědců z celé ČR i několika dalších Evropských zemí (Norsko, Lotyšsko, Polsko, Slovensko a Chorvatsko). Akci organizovalo vzdělávací centrum TEREZA v úzké spolupráci se dvěma vynikajícími místními GLOBE školami - ZŠ a MŠ Dělnická a SPŠ Karviná.

Badatelská konference

Badatelskou konferenci žáků letos zahájil prostřednictvím video zdravice sám ředitel programu GLOBE dr. Tony Murphy, který žákům popsal svou cestu k vědě a programu GLOBE a také jmenovitě poděkoval GLOBE koordinátorům ze spolu organizujících Karvinských škol Janě Divišové a Mariánovi Divišovi za jejich práci a nasazení během GLOBE Games.
Na Badatelské konferenci se každý rok sjíždějí týmy žáků prezentovat své školní GLOBE projekty, na kterých během roku pracují.
Letos se na konferenci sešlo na 30 projektů z České Republiky a 7 týmů (nepočítáme-li Slovensko) přijelo prezentovat své projekty ze zahraničí. Zvláštností byly týmy z Norska a Chorvatska, které přijely představit výsledky svého mezinárodního výzkumného projektu zaměřeného na měření aerosolů v atmosféře.
Po prezentacích bylo pro účastníky ve spolupráci s vědci z Vědecké rady GLOBE a místní SPŠ Karviná připraveno 12 dílen s odborníky, během nichž si žáci vyzkoušeli pokročilé badatelské experimenty a práci s nejrůznějšími specializovanými přístroji.

V přírodě i ve městě

Badatelskou konferenci žáků následující den v sobotu 4.6. tradičně doplňovala Terénní hra a Festival pro veřejnost.
Terénní hra se letos odehrávala v bezprostředním okolí dolu Darkov, v krajině historicky silně poznamenané těžbou černého uhlí, a která poslední léta prochází náročnou revitalizací. Týmům Gloubáků se tak poštěstilo zkoumat krajinu, která vzbuzuje mnoho badatelských otázek: Jde o krajinu kulturní nebo o novodobou divočinu? Odkud se vzaly zkamenělé organismy otisklé do horniny navezené hlušiny? Co žije v místním potoce a je tzv. Darkovské moře opravdu moře?
V sobotu odpoledne se dokoulela tři a půl metru velká nafukovací zeměkoule, která je symbolem programu GLOBE v ČR, od ZŠ a MŠ Dělnická až na Masarykovo náměstí v Karviné, kde probíhala poslední část akce - festival pro veřejnost, letos zvaný Badatelský jarmark.
Zde si žáci jako každý rok připravili pro veřejnost výběr toho nejlepšího z programu GLOBE na svých školách. A že se bylo na co dívat a o čem bádat - masožravé rostliny, raci nebo ukázka přístroje na měření prachových částic PM10, to vše zaujalo malé i velké účastníky jarmarku.
Na závěr organizátoři odtajnili spolupořadatele GLOBE Games v příštím roce. Takže pokud to ještě nevíte, v pořadí již dvacáté GLOBE Games v roce 2017 se budou konat 11.-13. května 2017 v Moravských Budějovicích ve spolupráci s další úžasnou GLOBE
školou - ZŠ T. G. Masaryka Moravské Budějovice. A již dnes organizátoři slibují - máte se na co těšit! :-)


Celý pátek jsme prezentovali naše projekty na studentské konferenci, kde žáci představují formou prezentace a plakátů své GLOBE projekty. Naše děvčata prezentovala projekt s názvem „Zkoumání vlivu opalovacích krémů na intenzitu UV záření“, prezentace se jim moc povedla a naše dívky byly oceněny i porotou. A kdo nás v Praze reprezentoval?
Byla to Sára Ruhswurmová, Klaudie Branikovičová, Klára Škutová a Petra Kačmarčíková.

Děkuji děvčatům za celoroční práci a už nyní se všechny těšíme na příští GLOBE Games.


Mgr. Irena RuhswurmováGLOBE GAMES po osmnácté tentokrát v Praze!


Každoročním vyvrcholením programu GLOBE je celorepublikové čtyřdenní setkání žáků, učitelů, spolupracujících vědců, GLOBE veteránů a organizátorů z TEREZY - GLOBE Games. Setkání nabízí učitelům i žákům mimořádnou příležitost potkat se s ostatními "GLOUBÁKY" z celé republiky, sdílet své úspěchy i nové zážitky, inspirovat se a motivovat pro další práci i objevovat nová místa netradičním způsobem. Významnou součástí akce je GLOBE konference, na které týmy představují své projekty. Akce se každoročně účastní čtyřčlenné žákovské týmy v doprovodu 1-2 učitelů z cca 30 škol.

Letos byly GG výjimečné už tím, že slavily 20 let od svého vzniku. A oslavili jsme to opravdu pořádně. Naši velkou zeměkouli jsme dokouleli ze Staroměstského náměstí na Václavské náměstí, pak jsme slavnostně zahájili letošní hry v Lucerně.

Celý pátek jsme prezentovali naše projekty na studentské konferenci, kde žáci představují formou prezentace a plakátů své GLOBE projekty. Naše děvčata prezentovala projekt s názvem „Škeble rybničná v Těrlické přehradě“, prezentace se jim moc povedla a naše dívky byly oceněny i porotou.
A kdo nás v Praze reprezentoval? Byla to Anna Folwarczná, Natálie Macurová, Kateřina Pipreková a Sára Ruhswurmová z 6. A.

Program byl doplněný zajímavými dílnami a diskuzemi s vědci a dalšími odborníky. V sobotu jsme se zúčastnili terénní hry v údolí Kunratického potoka, který skrýval spoustu tajemství a přírodních zajímavostí. A na závěr ožil areál Základní školy v Kunraticích oslavami 20letého výročí programu GLOBE.

Děkuji děvčatům za celoroční práci a už nyní se těšíme na příští GLOBE Games, které se uskuteční skoro za rohem – v Karviné. 

Autor: Admin ZŠ Albrechtice | Počet přečtení: 4577x | Datum: 06.06.2015

Sdílet:

Zobrazeno:2776x

Zobrazeno:3038x

Zobrazeno:3025x

Zobrazeno:3287x

Zobrazeno:3188x

Zobrazeno:2957x

Zobrazeno:2955x

Zobrazeno:2930x

Zobrazeno:3349x

Zobrazeno:2956x

Zobrazeno:3225x

Zobrazeno:2803x

Zobrazeno:2992x

Zobrazeno:3014x

Zobrazeno:3055x

© 2014 - 2023 Základní škola a Mateřská škola Albrechtice.
Všechna práva vyhrazena.
Tento web využívá redakční systém AD-RS.
Realizace webu ADweby.com.

Kontaktní informace

Základní škola a Mateřská škola Albrechtice
Školní 20, 735 43 Albrechtice

Telefonní čísla:
596 428 447
773 240 460Více informací