REVOLUTION TRAIN 2017, Základní škola a Mateřská škola Albrechtice

Fulltextové vyhledáváníDne 10.4. se žáci 8.A společně s p. učitelkou Kajfošovou a Ruhswurmovou zúčastnili akce s názvem „Revolution train“.

Čekali byste, že jsme jeli na výlet? Ne! Čím byl tedy tento vlak jiný? Jedná se o projekt Nadačního fondu Nové Česko, který ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR postavil tento vlak s cílem přiblížit problematiku užívání drog dětem a mládeži ve věku 10-17 let vskutku neotřelou formou. „Bylo opakovaně prokázáno, že člověk si zapamatuje jen 10 % z toho, co slyší, 15 % z toho, co vidí či čte, 40 % z toho, o čem diskutuje, ale až kolem 80 % z toho, co zažije nebo dělá. Z toho plyne, že děti, které poslouchají protidrogovou přednášku, si v mozku uloží pouze 10 % toho, co při ní uslyší. Pokud mají možnost o drogách a jejich rizicích diskutovat, pak si podle tohoto klíče mohou zapamatovat až 40 % přijatých informací. Když však dětem dáme možnost aktivně se příběhu zúčastnit, paměťová stopa se stane mnohem hlubší a trvalejší a efektivita učení dosahuje až 80 %,“ říká autor projektu Pavel Tůma.

Vagony jsou uzpůsobeny do podoby multimediálních interaktivních sálů, v nichž se v několika rovinách odehrává příběh o příčinách, vývoji a důsledcích drogové závislosti. Návštěvníci protidrogového vlaku tímto příběhem procházejí a díky možnostem interaktivních technologií se aktivně stávají účastníky příběhu. Vybrané multimediální sekce představují v běžném životě špatně dostupné prostory: drogové doupě, vězení, policejní vyšetřovna a automobilové havárie v důsledku zneužití drog.

Věříme, že tento vlak prostřednictvím zapojení všech lidských smyslů maximálně zapůsobil na osobnost žáka a efektivním způsobem tak ovlivnil jeho pohled na legální a nelegální drogy.
Mgr. Barbora Kajfošová


Ve dnech 10. - 11. 4. navštívila 7. A protidrogový vlak v Havířově.

Vešli jsme do šesti vagonového vlaku, abychom se dozvěděli, jak špatné užívání drog je.
Celou přednášku nás doprovázel film, který se skládal ze čtyř částí.
Film byl natočen dle skutečných událostí a případů týkajících se užívání alkoholu, cigaret a drog. Mezi každou částí filmu nás čekala nějaká místnost jako je bar, vězení, squat, výslechová místnost a ordinace.
Po první části filmu jsme vešli do „baru“ byl tam vystaven různý alkohol a cigarety zkrátka to tam vypadalo jako v reálném baru.
Po druhé části filmu jsme vešli do „vězení“ mohli jsme si zde vyzkoušet jaké to je žít v cele, ale skoro nikdo do ní nechtěl vlézt.
Po další části jsme vešli do squatu (drogové doupě) byl tam vařič na pervitin, malá matrace, na které spí, rozbitý notebook, stříkačky a rozhodně velký nepořádek.
Poté jsme šli do výslechové místnosti, kde jsme si mohli vyzkoušet roli drogového dealera a detektiva. Detektiv dostal za úkol z dealera dostat veškeré informace, kde schoval drogy a komu je prodával.
Po poslední části filmu jsme šli do „ordinace“ kde jsme si mohli vyzkoušet roli lékaře.

Interaktivní přednáška se nám velmi líbila a všem doporučujeme protidrogový vlak navštívit.

Adél Matouchová. 7. A
 

Autor: Admin ZŠ Albrechtice | Počet přečtení: 2506x | Datum: 19.04.2017

Sdílet:
© 2014 - 2023 Základní škola a Mateřská škola Albrechtice.
Všechna práva vyhrazena.
Tento web využívá redakční systém AD-RS.
Realizace webu ADweby.com.

Kontaktní informace

Základní škola a Mateřská škola Albrechtice
Školní 20, 735 43 Albrechtice

Telefonní čísla:
596 428 447
773 240 460Více informací