Zatmění Slunce v Albrechticích, Základní škola a Mateřská škola Albrechtice

Fulltextové vyhledávání

Garant akce Mgr. Miriam Charvátová


V pátek 20. března jsme pozorovali zatmění Slunce.Zatmění Slunce vzniká v okamžiku, kdy z pohledu ze Země zakryje Měsíc sluneční disk. Ke splnění této podmínky musí být Slunce, Měsíc a Země v jedné přímce. Měsíc se v době zatmění nachází ve fázi novu (k zatmění nedochází při každém novu, pouze při novu, kdy jsou Slunce, Měsíc a Země v jedné přímce).Vznik zatmění Slunce lze přiblížit pomocí jednoduchého příkladu: Pokud při opalování na pláži mezi vámi a Sluncem projde jiná osoba, a na vás dopadá její stín. Zakryje vám Slunce, jako Měsíc zakryje Slunce a vrhá stín na Zemi.

Měsíc vrhá na Zemi pohybující stín, který vytváří pás ve kterém je zatmění pozorovatelné. Možnost pozorování zatmění Slunce záleží na poloze pozorovatele vůči vrženému stínu. Na povrch Země vrhá měsíc dva druhy stínu: plný stín a polostín.

Pozorování zatmění
Při pozorování zatmění Slunce je nutno dbát bezpečnostních podmínek a nikdy přímo nepozorovat Slunce bez ochranných pomůcek k tomu určených. Bez ochranných pomůcek lze pozorovat pouze úplné zatmění, kdy je Slunce zcela zakryto Měsícem.

Projekční metody

Promítání pomocí zrcátka

Vložíme malé zrcátko do papírové obálky, v obálce prostřihneme otvor o průměru 1 cm. Zrcátkem promítáme obraz Slunce na zeď ve stínu (nejlepší možností je zeď orientovaná na sever). Vzdálenost mezi zrcátkem a zdí by měla být přibližně 5 m. Pro zvýšení kontrastu můžeme na zeď nalepit bílý papír. V průběhu celého pozorování musíme zrcátko natáčet, nebo mít dostatečně dlouhý papír, na který se bude Slunce promítat, protože obraz se bude v důsledku pohybu Slunce po obloze posunovat. Tato metoda je velmi jednoduchá, postačuje pro zobrazení fáze zatmění a umožňuje pozorování pro více lidí.

Projekce pomocí papíru

V obdélníku z tvrdého papíru uděláme otvor o průměru 3,5 mm. Tímto otvorem promítáme na papír na zemi obraz Slunce. Vzdálenost papíru s otvorem a zemí by měla být 1 – 1,5 m. Můžeme použít i cedník.
Obě předchozí metody jsou založeny na principu dírkové komory. Výsledný obraz je zmenšený a stranově převrácený. Zatmění lze takto pozorovat na promítané pomocí listnatých stromů, kde na zemi bude zobrazen velký počet obrazů zatmění anebo promítáním pomocí cedníku na tričko.
 

Autor: Admin ZŠ Albrechtice | Počet přečtení: 2524x | Datum: 20.03.2015

Sdílet:

Zobrazeno:703x

Zobrazeno:739x

Zobrazeno:693x

Zobrazeno:770x

Zobrazeno:769x

Zobrazeno:738x

Zobrazeno:907x

Zobrazeno:704x

Zobrazeno:760x

Zobrazeno:777x

Zobrazeno:712x

Zobrazeno:783x

Zobrazeno:659x

Zobrazeno:767x

Zobrazeno:835x

Zobrazeno:769x

Zobrazeno:755x

© 2014 - 2017 Základní škola a Mateřská škola Albrechtice.
Všechna práva vyhrazena.
Tento web využívá redakční systém AD-RS.
Realizace webu ADweby.com.

Kontaktní informace

Základní škola a Mateřská škola Albrechtice
Školní 20, 735 43 Albrechtice

Telefonní čísla:
596 428 447
773 240 460Více informací